Lekarz dermatolog ze Świecia trzymający w ręku stetoskop - symbol lekarski

Lekarz dermatolog udzieliłby Ci tych porad dotyczących trądziku

Jeżeli borykasz się z problemem niedoskonałej skóry i masz więcej niż 25 lat, to mówimy tutaj o trądziku o osoby dorosłej. Pomocna może Ci się wydawać porada specjalisty, więc z pewnością miałaś chęć otworzyć wyszukiwarkę i wpisać frazę: “lekarz dermatolog Świecie”. Szukanie pomocy u lekarza nie zawsze jest najlepszym wyjściem (chociaż jest to wskazane). Niektórymi problemami można zająć się na własną rękę.

 

Czego unikać, gdy masz pryszcza

Jeżeli szukasz skrótu zasad dotyczących postępowania z pryszczem, to znajdziesz go tutaj:

  • Nie nakładaj pasty do zębów
  • Nie dotykaj go
  • Nie jedz pokarmów wzmacniających trądzik
  • Unikaj środków ściągających
  • Unikaj preparatów wywołujących trądzik

Ten skrót może niewiele Ci mówić – z tego też powodu poniżej zamieszczam wyjaśnienie każdego punktu powyższej listy. Zapraszam do lektury.

 

Nie nakładaj pasty do zębów

Wszyscy tam byliśmy – pryszcz zaczyna się pojawiać, a twoją natychmiastową reakcją jest utopienie go w paście do zębów. Cóż, choć może ona wysuszyć pryszcza w ciągu nocy, może również podrażnić skórę, ponieważ zawiera silne składniki, takie jak alkohol, nadtlenek wodoru i soda oczyszczona. Każdy dobry dermatolog wyrazi podobne zdanie.

 

Nie dotykaj go

Wiemy, że ściskanie pryszcza jest kuszące i tak bardzo satysfakcjonujące, ale unikaj dotykania go za wszelką cenę! Jeśli będziesz go mocno wyciskać, to zwiększysz ryzyko powstania blizny. Jeśli koniecznie chcesz to zrobić – czasami nie słuchamy własnych rad – upewnij się, że skóra i ręce zostały dokładnie umyte, a następnie owiń wokół palców czystą chusteczkę i delikatnie uciśnij skórę bezpośrednio wokół pryszcza. Nigdy nie używaj paznokci!

Sprawdź: lekarz dermatolog Świecie

 

Nie jedz tych pokarmów

Niektóre pokarmy wyzwalają trądzik, więc gdy masz do czynienia z wybuchem, staraj się trzymać z dala od pewnych pokarmów. Do najczęstszych czynników wyzwalających trądzik należą pokarmy bogate w cukry rafinowane lub węglowodany złożone, takie jak białe pieczywo lub makaron, a także oczywiście słodycze i napoje gazowane. Spożywanie dużej ilości nabiału może również sprzyjać powstawaniu wyprysków u niektórych osób, ponieważ może on powodować stan zapalny i sprzyja powstawaniu zaczerwienienia i obrzęku. O więcej zapytaj dietetyka czy lekarza dermatologa.

 

Unikaj środków ściągających

Środki ściągające, takie jak oczar wirginijski, alkohol i ocet jabłkowy, mogą zaburzać barierę ochronną skóry i podrażniać ją, dlatego najlepiej jest ich unikać, gdy zmagasz się z pryszczem. Oznacza to, że jeśli nie masz bardzo tłustej skóry, powinnaś ograniczyć stosowanie toników ściągających.

 

Unikaj preparatów wywołujących trądzik

Osoby ze skłonnością do wyprysków powinny unikać bogatych formuł, ponieważ mogą one dodatkowo zatykać pory. Unikaj makijażu zawierającego olej mineralny lub lanolinę, a zamiast tego szukaj składników, które nie są komedogenne.

kobieta korzysta z laptopa z wynajmu laptopów. W ręku trzyma telefon Previous post Czy wynajem laptopa to dobra inwestycja?
Mieszkanie zakupione za gotówkę z gdańskiego skupu mieszkań. Na zdjęciu widać kanapę, szafę, obraz oraz roślinę w doniczce. Next post Jak koronawirus wpłynął na skup mieszkań za gotówkę?